Connect with us

Haberler

Ritrovato Festivali’nde Sinema Tarihine Saygı Duruşu

Published

on

Wim Wenders, sinemanın öncülerine saygı duruşu olarak yeniden tasarladığı ‘”A Trick of the Light” adlı filmini İtalya’nın Cinema Ritrovato Festivali’nde gösterime sokacak.

Wim Wenders, geçmişin sinema hazinelerine adanmış İtalya’nın Cinema Ritrovato Festivali’nin özel konuğu olacak. Festivalde, hareketli görüntü dünyasının unutulmuş öncülerine saygı duruşunda bulunan “A Trick of the Light” (“Die Gebrüder Skladanowsky”) filminin restore edilmiş bir kopyası dünya prömiyerini yapacak.

Wenders’ın yapıtı 1995 yılında sinemanın doğuşunun 100. yılını kutlamak amacıyla Münih Film Akademisi’nden bir grup öğrenciyle birlikte çektiği bir film. Sinemanın kökenlerini ve Alman mucitleri olan Skladanowsky Kardeşler’i konu alıyor. Skladanowsky Kardeşler 1 Kasım 1895’te, Paris’teki ünlü Lumiere Kardeşler gösteriminden altı hafta önce, Berlin’deki Wintergarten’da sekiz film döngüsünden oluşan bir gösteri sundu.

“A Trick of the Light” sessiz sinemanın stilistik araçlarını kullanmakta, bunlar arasında saniyede 16 kare çeken 1920’lerden kalma elle çevrilen bir kamera da var. Filmin Fransız besteci Laurent Petitgand tarafından bestelenen müziği de sessiz film dönemine bir saygı duruşu.

A Trick of the Light’ın restore edilmiş versiyonunun 22 Haziran’da yapılacak dünya prömiyeri, özel bir izleme ve dinleme deneyimine de vesile olacak: “Tokyo-Ga”; “Faraway, So Close!” ve “The Salt of the Earth” gibi Wenders’ın on filminin müziğini yapan Petitgand, Bologna’daki Cinema Modernissimo’da gösterimde müzikleri elektrikli piyano, saksafon, mızıka ve gitar eşliğinde canlı olarak icra edecek.

Cumartesi akşamı; Wenders ve Alexander Payne, Bologna’daki Piazza Maggiore’de John Ford’un 1956 yapımı destansı Western filmi “The Searchers”ı 70 mm’lik yeni bir restorasyonla tanıtacak.

Wenders, ilerleyen günlerde ise Bologna’da bir masterclass düzenleyecek. Aralarında “Paris, Teksas” ve “Buena Vista Sosyal Kulübü”nün de bulunduğu diğer filmlerinden bir kaçını sunmak, ayrıca Anthony Mann’in Western filmi “Şeytan Kapısı” ve Japon usta Yasujiro Ozu’nun 1932 yapımı sessiz filmi “Doğdum, Ama…” gibi çalışmalarına derinden etki etmiş yönetmenlerin eserlerini sunacak..

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir