Connect with us

Haberler

Emek Sineması İçin Yapamadığımız Şey Paris’in Tarihi Sineması La Clef İçin Yapıldı. La Clef Kurtarıldı

Published

on

Paris’in tarihi La Clef Sineması; Quentin Tarantino , David Lynch ve Celine Sciamma‘nın başı çektiği yönetmenlerin bağışları sayesinde beş yıllık bir hayatta kalma mücadelesini zaferle sonuçlandırdı.

Koşulsuz ve karşılıksız bağışlar sayesinde, Cinema Revival aracılığıyla mekanın fiziksel mülkünü satın alınması artık mümkün. Böylelikle öncelikle tahliye tehditlerinin önüne geçilecek ve ardından önemli inşaat ve idari iyileştirmeler finanse edilecek.

1973’ten beri Paris’in 5. Bölgesi’nin simgesi olan ve 2018’den beri tahliye edilmeye karşı mücadele eden sinema salonu, 27-30 Haziran tarihleri ​​arasında sinemaseverleri yeniden ağırlayacak ve bu mutlu gelişmeyi dört günlük zafer turuyla kutlayacak. Ücretsiz gösterimlerin ardından binayı standartlara uygun hale getirmek ve etkinlik alanı olarak da kullanılabilmesini sağlayacak bir yenileme çalışması başlatılacak. Çalışmanın bir yıl sürmesi ön görülüyor.

Celine Sciamma aynı zamanda Cinema Revival’ın yönetim kurulunun bir üyesi. Vakıfın tüzüğünde yer alan “Misyonu, sinematografik mesleği olan binaları korumak ve bunların yönetimini yatay, kendi kendini yöneten ve katılımcı bir organizasyona yönelen, bağımsız ve kolektif programlama sunan kullanıcı birliklerine emanet etmektir” maddesini okuyunca görevlerini layığı ile yaptıklarına ikna oluyoruz. Vakıf ile ilgili bilgi almak için sitesini inceleyebilirsiniz.

La Clef yönetim kurulu, “Biz sadece yerel bir sinemayı korumak istemiyoruz” diyor. “Aynı zamanda etkileşim ve yaratıcılık fırsatlarıyla ölçülen bir kurumun değerlerini de savunmalıyız. Bu tür kurumların, piyasa onları geri ittiğinde kenar mahallelerde değil, büyük bir metropolün tam kalbinde var olması gerektiğine inanıyoruz.” 

Şu satırları okuyunca sizin de aklınıza elimizden alınan / çalınan Emek Sineması gelmiyor mu?

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir