Connect with us

Sine Muhabbet

Matrix’in Koreograf Mücadelesi

Published

on

Wachowskiler, 1998 yılında The Matrix’i hazırlarken dövüş sahnelerini koreografi etmek için ünlü bir isim istiyorlardı. Hong Kong aksiyon filmlerinin yıldızı ve Çinli yönetmen Yuen Woo-Ping’i gözlerine kestirdiler.

Ping bir çok efsane yapımda yer almış ve muhteşem dövüş koreografileri yaratmıştı. Wachoskiler bu sebeple kendisi ile çalışmayı çok istiyordu.

Ancak, Yuen Woo-Ping Wachowskilerin projesiyle ilgilenmiyordu. Bir Hollywood filminin yaratıcılığını sınırlayacağından ve migren krizlerine neden olacağından korkuyordu. Bu yüzden projeyi reddetti, ancak Wachowskiler ısrar etti.

Hatta Wachoskileri vazgeçirmek için fantastik bir ücret talep etmeye karar verdi, bunun onları caydırmaya yeteceğini düşünüyordu. Ancak Wachowskiler tereddüt etmeden kabul etti.

Ancak Woo-Ping iyi bir ücret almış olmasına rağmen, Hollywood’daki çalışma koşulları nedeniyle rahat hissedemeyeceğini biliyordu.

Prodüktörleri kesinlikle vazgeçirmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya karar verdi. Oyuncuların çekimlerden dört ay önce koreografi üzerinde çalışmak için hazır olmasını şart koştu. Ayrıca, filmin kendi kısmı üzerinde tam sanatsal kontrol talep etti.

Büyük bir şaşkınlıkla, Wachowskiler bunu da kabul etti.

Artık projeyi reddetmek için bir sebebi kalmayan Yuen Woo-Ping, sözleşmeyi kabul etti…

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir