Connect with us

Sine Muhabbet

Seven’dan İlginç Detaylar

Published

on

Sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri olan ve David Fincher’ı Premier League klasmanına taşıyan Seven ile ilgili bazı detaylar:

Brad Pitt filmde canlandırdığı karakter Mills’in, yağmurda John Doe’yu kovaladığı sahneyi çekerken düştü. Pitt’in kolu bir arabanın ön camına girdi ve ameliyat olması gerekti. Kaza mecburen senaryoya dahil edildi. İşin komiği, orijinal senaryoda Dedektif Mills’in bu sahnede yaralanması planlanıyordu.

David Fincher; Kevin Spacey’nin, John Doe rolü için başka birinin seçildiğini duyduğunu ama son anda onu arayıp rolü almasını istediklerini hatırladığını söylerken Fincher ve Pitt ise durumu böyle hatırlamıyor. Onlara göre, özellikle Pitt, Spacey’nin rolü alması için ciddi mücadele etti. Pitt, aktörün seçme performansından çok etkilenmişti. Normalde stüdyo Spacey’nin istediği ücreti karşılayacak bütçesi olmadığını belirtiyor ama Spacey’nin rolü alması için Pitt’in aşırı ısrarı, sonunda stüdyoyu maliyeti karşılamaya ikna ediyor.

Gwyneth Paltrow, Pitt’in karakterinin eşi rolü için Fincher’ın tercihiydi. Yönetmen, Paltrow’un “Flesh and Bone” (1993) filmindeki performansından çok etkilenmişti. . Paltrow ise başlangıçta rolle ilgilenmiyordu. Bu yüzden Fincher, o zamanki erkek arkadaşı Pitt’ten onu ikna etmesini istedi.

Brad Pitt, çekimler için kendi kravatlarını satın aldı. Mills’in kötü bir moda anlayışına sahip olmasını istiyordu.

New Line Cinema yöneticileri başlangıçta filmin sonuna karşı çıktılar, ancak Pitt, final değişirse filmde oynamayı reddetti.

David Fincher, Morgan Freeman’ın William Somerset rolünü reddedeceğini düşünmüştü çünkü filmin “fazla düşük kaliteli” olduğunu hissedeceğini sanıyordu. Ancak, Freeman oyuncu kadrosuna katılmak için ilk hevesli kişi oldu.
New Line Cinema başlangıçta siyah bir dedektifin beyaz bir dedektifle eşleştirilmesinin yapımı “Cehennem Silahı” filmine benzer hale geleceğinden endişe ediyordu.
Senarist Andrew Kevin Walker ise William Somerset karakterini William Hurt’un canlandırmasını hayal etmişti. Robert Duvall, Gene Hackman ve Al Pacino bu rolü reddetti. Brad Pitt ve Freeman’ın kadroya katılmasından sonra senaryo, oyunculuk tarzlarına daha iyi uyması için değiştirildi. Mills daha geveze hale getirildi ve Somerset’in diyalogları azaltıldı. Daha kesin ve doğrudan yapıldı.

Filmi izlemeyenler için buradan sonrası filmin finali hakkında bilgi içermektedir.
Spoiler
Spoiler
Spoiler
Spoiler
Spoiler
Spoiler


Filmin sonu New Line Cinema ve film yapımcıları arasında tartışma konusu oldu. Fincher, izleyiciyi şaşırtmayı amaçlayarak Mills’in Doe’yu vurmasını aniden siyaha kesmeyle takip etmek istedi, ancak yöneticiler bunun izleyicileri yabancılaştıracağını düşündü. Fincher, bir test gösteriminde kesme sonrası ışıkların kapalı kalması talimatını verdi, böylece izleyicilerin bunu sindirebileceğini planladı ancak talimatları uygulanmadı. Gösterimden sonra, Fincher’ın yanından geçen bir kadın izleyici “Bu filmi yapan insanlar öldürülmeli” dedi.

Gösterim davetiyesi verilen izleyicilere filml ilgili verilen tek bilgi baş rollerde Brad Pitt ve Morgan Freeman’ın yer aldığıydı. Oyuncuların ikisi de “Se7en”ın tonundan çok farklı filmlerle tanınıyordu. Stüdyo yöneticileri Mills ve Somerset’in John Doe ve kaçırılan Tracy’yi kovaladığı, Tracy’nin hayatta kaldığı daha ana akım bir son istediler. Pitt’e göre, stüdyo Mills’in Doe’yu öldürmediği, Tracy’nin başı yerine Mills’in köpeklerinden birinin başının kutuda olduğu daha yumuşak bir son istedi. Freeman, Somerset’in Doe’yu öldürdüğü, böylece Mills’in kariyerini de kaybetmesinden kurtulduğu bir storyboarded sahneyi tercih etti, ancak Pitt, Mills’in Doe’yu öldürmesi gerektiğine inanıyordu ve test izleyicileri de bu versiyonu tercih etti. Diğer bir alternatif son ise Mills’in önce Doe’yu öldürmemesi için Somerset’i vurduğu bir sahneyi içeriyordu. Fincher ve Pitt, stüdyonun kutudaki baş sonunu değiştirme talebini reddettiler. Mills’in tutuklandığı ve Somerset’in son bir anlatım yaptığı daha uzun bir epilog üzerinde uzlaştılar. Dolayısıyla bu karanlık final sonrası izleyicilerin salondan çıkmadan biraz da olsa kendine gelmesini sağladılar.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir