Connect with us

Sine Muhabbet

Kült Olan Doğaçlamalar

Published

on

Paul Verhoeven’in 1987 yapımı Robocop filminde, Robocop, kötü adam Clarence Boddicker’ı ağır şekilde yıpratarak polis karakoluna götürür ve onu kayıt masasındaki polislere teslim eder. Robocop, “O bir polis katili,” der ve karakoldaki herkes tehditkar bir şekilde Boddicker’a bakar.

Bu noktada, Yönetmen Paul Verhoeven ve Clarence Boddicker’ı oynayan aktör Kurtwood Smith, Boddicker’ın tutuklu olmasına rağmen polislerden nasıl nefret ettiğini göstermek için ne yapacaklarını düşündüler. Sahnenin sonuna “Bana lanet olası telefon hakkımı verin” repliği eklenir, ancak Verhoeven ve Smith’in yaratmak istediği etkiden çok uzaktı.

Bunun üzerine son çekimde, diğer oyuncuların haberi olmadan Kurtwood Smith ağzına hazırda bulundurduğu bir kan kapsülünü yerleştirir, onu ağzında patlatarak beklenmedik bir şekilde kayıt masasının üzerine kanlı bir karışımı tükürür.

Herkes şaşkına döner, kameranın dışına belirsizce bakar ve en soldaki genç oyuncu, kanlı sıçramaya “Ne oluyor ya?” ifadesiyle bakar.

Set genelindeki şaşkın tepkiler ise gerçekti. Kayıt masasının arkasındaki polis çavuşunu oynayan aktör Robert DoQui kandan tiksinerek istemsizce geri çekilir ve “Aman tanrım!” diye bağırır. Bu anlık performans ile Clarence Boddicker, polisleri gerçekçi ve meydan okuyucu bir şekilde korkutmuş olur ve Kurtwood Smith’in doğaçlaması bu sahneyi ikonik hale getirir.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir